Varneje v gore s kolesom- turnokolesarski bonton | video
Kolesarji in planinci se v naravi pogosto srečujemo in da bo naše soudejstvovanje strpno in varno, moramo oboji upoštevati pravila lepega obnašanja.
Kolesarji in planinci se v naravi pogosto srečujemo in da bo naše soudejstvovanje strpno in varno, moramo oboji upoštevati pravila lepega obnašanja.
Turnokolesarski vodnik mora po pridobitvi naziva najmanj na vsaka štiri leta (pogoj velja od leta 2019 naprej s sprejetjem novega pravilnika o licenciranju strokovnih kadrov PZS) z udeležbo na obnovitvenem usposabljanju podaljševati licenco za opravljanje strokovnega dela na področju planinstva.
Ne najbolj prijazno vreme konec tedna ni ustrašilo lepo število kolesarjev, ki so se podali novemu izzivu nasproti in se udeležili turnokolesarskega športnega dogodka Slovenska tunokolesarska pot Zame 2022, ki sta ga organizirali Komisija za turno kolesarstvo Planinske zveze Slovenije in zavarovalnica Generali.
18. septembra 2022 bomo že četrtič zavrteli pedale in se pod vodstvom izkušenih turnokolesarskih vodnikov Planinske zveze Slovenije podali po kolesarskih etapah, katere ste izbrali na glasovanju, ter nekaj dodatnih, za katere sami vodniki menijo, da jih je vredno prevoziti. Na dogodek se ni več mogoče prijaviti.
Planinsko društvo Dovje - Mojstrana obvešča o novem parkirnem režimu v vasi Belca, na izhodišču planinske poti proti Kepi in prelazu Jepca.
Razmišljanje Andreja Stuchlyja, planinskega vodnika in alpinističnega inštruktorja, o tem čigave so gore: Sem bil pred kratkim sprovociran, v smislu: kaj se pa feratarji grejo v strmih stenah ... pa si nisem mogel kaj, da ne bi nekaj bolj na hitro napisal na to temo. Že dolgo me namreč moti ta medsebojna nekompatibilnost, ki jo najbolj čutim predvsem med planinci in alpinisti, ker se s tema področjema največ ukvarjam.
Z julijem so svoja vrata odprle še zadnje visokogorske planinske koče. Letošnje kasnejše obratovanje planinskih koč je v večini primerov povezanih z obsežnimi obnovitvenimi deli. Nekatere koče prav iz tega razloga letos obratujejo s spremenjenim delovnim časom ali omejeno ponudbo. Vedno bolje sprejet je spletni rezervacijski sistem, kateremu se bo v kratkem pridružila še četverica priljubljenih planinskih koč.
Septembra gremo ponovno na kolo in na največji turnokolesarski izlet v Sloveniji. Pridruži se nam v soboto, 17. septembra 2022, ko bomo prevozili Slovensko turnokolesarsko pot, tokrat z nekaj novostmi.
Upravni odbor Planinske zveze Slovenije (UO PZS) se je na 1. seji v mandatnem obdobju 2022–2026 sestal 9. junija 2022 na sedežu PZS v Ljubljani. Posvetil se je potrjevanju novih odborov, novih društev in splošni tematiki zveze.
Spet bo priložnost za učenje najbolj uporabnih tehnik vožnje z vašim konjičkom, da se boste lahko vzpeli še višje in spuščali še bolj elegantno. V soboto, 18. 6. 2022 bomo inštruktorji Turno kolesarskega odseka Kranj ponovno gostili že tradicionalni Seminar tehnike vožnje na Krvavcu!
Priročnik Osnove planinstva je namenjen vsem, ki želijo izvedeti čim več o gorah in ki šele spoznavajo gorski svet. V pomoč je lahko tudi pedagoškim delavcem v vrtcih, šolah in zavodih oziroma vsem, ki se ukvarjajo z mladimi.
Obiskovalci gora se pogosto šele v megli, temi, na uničeni poti ali ko zaidemo, zavemo pomena markacij, usmerjevalnih tabel in urejenih poti, ki nam omogočajo varnejši in brezskrbnejši obisk gora. Za tem pa stoji skoraj 900 markacistov Planinske zveze Slovenije (PZS), ki planinske poti nadelujejo, markirajo, čistijo in urejajo prostovoljno, za dobro vseh nas. Registrirani markacisti so v preteklem letu za delo na planinskih poteh namenili skoraj 37 tisoč prostovoljnih ur, zaradi vse večjega obiska gora pa imajo vedno več dela, zato si želijo in potrebujejo nove in pomlajene moči.
Na cesti v dolino Vrata bodo čez teden do novembra potekala gradbena dela, zaradi česar bo cesta za promet zaprta! Cesta na Rakove ravni na območju Velike planine bo zaradi asfaltiranja zaprta med 10. in 13. majem.
Nižje ležeče planinske koče so odprte in med prvomajskimi prazniki vabijo planince, da jih obiščejo - kot tudi hribovit in gričevnat svet, kamor se je iz dolin večinoma že preselila pomlad. Visokogorje in osojna pobočja so še vedno pokriti s snegom, nekaj je tudi novozapadlega, zato veljajo vsa priporočila za zimsko obiskovanje gora: izberimo pot, ki smo ji kos tako po znanju kot izkušnjah, potrebujemo zimsko opremo in znanje, posebno previdnost pa zahtevajo tudi klože, pomrznjen sneg in snežišča. Izkušnje in primerno opremo prav tako zahteva obisk zavarovanih plezalnih poti oz. ferat.
Planinska zveza Slovenije je izdala Letopis 2021, že dvanajst po vrsti. V njem so predstavljeni delovanje PZS in vseh njenih komisij in odborov v preteklem letu, pregled najpomembnejših planinskih dogodkov v letu 2021, prav tako tudi mednarodna dejavnost, področna organiziranost in planinska društva. Vabljeni k branju spletne različice!
Celodnevno planinsko dogajanje v Kamniški Bistrici, doživetja za mlade planince, družine in odrasle, vodeni planinski in turnokolesarski izleti, plezanje na plezalnem stolpu, predstavitev gorskega reševanja, osrednja prireditev s sprevodom praporščakov planinskih društev in še več je dobrih razlogov, da se nam v soboto, 11. junija 2022, pridružite v Kamniški Bistrici. Prisrčno vabljeni!
Skupščina Planinske zveze Slovenije bo potekala v soboto, 23. aprila 2022, ob 11. uri, v Kulturni dvorani Sevnica. Po končani skupščini bo možen ogled gradu Sevnica z degustacijo.
Med letošnjimi finalisti za mednarodno nagrado Jakob za inovativnost, kakovost in odličnost v turizmu je bila tudi daljinska krožna turnokolesarska pot Juliana Bike, ki poteka po delu Slovenske turnokolesarske poti in na 290 kilometrih označenih poti ponudi 8.500 višinskih metrov. Juliana Bike je nastala v sodelovanju Skupnosti Julijskih Alp in Planinske zveze Slovenije. Več v pogovoru z načelnikom Komisije za turno kolesarstvo PZS Atilo Armentanom, ki ga je za revijo Oddih pripravila novinarka Vesna Levičnik.
Prvi del tečaja bo izveden 4. in 5. junija 2022 v Kočevju in okolici, drugi del pa od 23. do 26. junija 2022 predvidoma na Pohorju.
Vse planinske poti na območju Potoške gore in Javorjevega vrha so po obsežnem gozdnem požaru ponovno odprte.
Na tečaj za turne kolesarje ste vabljeni vsi, ki si želite pridobiti in izboljšati znanje osnov turnega gorskega kolesarstva. Tako boste s svojim gorskim kolesom še varneje in z večjim veseljem premagovali klance tako navzgor kot tudi navzdol.
Sejem Alpe-Adria znova vabi na Gospodarsko razstavišče v Ljubljani, navdih za aktivni oddih lahko poiščete od 23. do 26. marca 2022. Vabljeni na razstavni prostor PZS, kjer se boste letos počutili kot v planinski koči in gorniški vasi, predstavljajo se še Slovenski planinski muzej, Češka podružnica SPD in gorski reševalci. Planinska trgovina je pripravila nekaj sejemskih ugodnosti, razgibate se lahko na plezalnem stolpu. Člani PZS boste za vstopnino odšteli le 5 €.
Planinski koledar 2023 bo počastil dvojni planinski jubilej. Znamenita Knafelčeva markacija letos praznuje 100 let, prihodnje leto pa bomo praznovali 70 let Slovenske planinske poti. V znamenju pomembnih obletnic objavljamo tudi razpis za nove fotografije koledarja za prihodnje leto. Vabljeni, da pobrskate po svojem arhivu ali ustvarite kakšen nov utrinek.
Planinska zveza Slovenije vabi organizacije članice k sodelovanju z izvedbo programa rekreacije: planinskih pohodov, planinskih orientacijskih tekmovanj, turnokolesarskih tur, alpinističnih in športnoplezalnih aktivnosti, katerih namen je širjenje zavesti o pozitivnem pomenu rednega gibanja v naravi, varovanju narave in promocija različnih oblik planinstva ter so namenjene posameznikom različnih starostnih skupin.
Organizirano planinstvo ima v Sloveniji že 129-letno tradicijo, znamenita Knafelčeva markacija pa praznuje 100 let! Slovensko planinsko društvo, predhodnik Planinske zveze Slovenije, je bilo ustanovljeno 27. februarja 1893, krovna planinska organizacija pa je danes med najbolj množičnimi nevladnimi in prostovoljskimi organizacijami v Sloveniji in najbolj množična športna organizacija. Vpogled v dolgo in bogato zgodovino slovenskega planinstva ponuja pravkar izdana monografija Slovensko planinstvo skozi čas. Vanjo se je vpisal tudi Alojz Knafelc, ki je leta 1922 vpeljal enotno označevanje planinskih poti - belo piko z rdečim kolobarjem, ki jo danes imenujemo Knafelčeva markacija in je eden od simbolov slovenskega planinstva, ter enotno usmerjevalno tablo.
16. Festival gorniškega filma med 14. in 19. februarjem obljublja pravo gorniško olimpijado! V Cankarjevem domu v Ljubljani, Mestnem kinu Domžale, Linhartovi dvorani v Radovljici in Mestnem kinu Metropol v Celju ljubitelje alpinizma, plezanja, gorske narave, kulture in avanture čaka 29 gorniških filmov, v Ljubljani pa tudi predavanja Luke Stražarja, Iztoka Tomazina in Ivana Rejca ter pogovorna večera o slovenski šoli za nepalske gorske vodnike in z mladenkami, ki so premagale kultne pohodniške poti.
Prihajajoči 16. Festival gorniškega filma, v program katerega je vpeta tudi Planinska zveza Slovenije, bo 14. februarja v Ljubljani in Radovljici odprl film Stena - vzpon do zlata, ki odstira tudi zgodbo slovenske olimpijske prvakinje Janje Garnbret. V Cankarjevem domu v Ljubljani bosta predavala večkratni najuspešnejši slovenski alpinist Luka Stražar ter alpinist, himalajec in zdravnik Iztok Tomazin, ki bo predstavil knjigo Na meji. Na festivalu bomo med bralce pospremili tudi težko pričakovano monografijo Z znanjem do zvezd: Slovenska šola za nepalske gorske vodnike.
V sredo, 16. 3. 2022, ob 17. uri bo na sedežu Planinske zveze Slovenije redni letni volilni Zbor predstavnikov turnih kolesarjev PZS.
Spoštovani načelniki in člani turnokolesarskih odsekov I klubov, mandat sedanjega IO KTK PZS se letos izteka, zato bomo na rednem zboru načelnikov, ki bo 16. 03. 2022 izvolili načelnika IO Komisije za naslednja štiri leta.