Novice

Prikazano: 91 - 120 od 667 zapisov

Juliana Bike - okoli Julijskih Alp s kolesom | finalistka nagrade Jakob za inovativnost v turizmu

Med letošnjimi finalisti za mednarodno nagrado Jakob za inovativnost, kakovost in odličnost v turizmu je bila tudi daljinska krožna turnokolesarska pot Juliana Bike, ki poteka po delu Slovenske turnokolesarske poti in na 290 kilometrih označenih poti ponudi 8.500 višinskih metrov. Juliana Bike je nastala v sodelovanju Skupnosti Julijskih Alp in Planinske zveze Slovenije. Več v pogovoru z načelnikom Komisije za turno kolesarstvo PZS Atilo Armentanom, ki ga je za revijo Oddih pripravila novinarka Vesna Levičnik.

Tečaj turnega kolesarjenja PD Kamnik

Na tečaj za turne kolesarje ste vabljeni vsi, ki si želite pridobiti in izboljšati znanje osnov turnega gorskega kolesarstva. Tako boste s svojim gorskim kolesom še varneje in z večjim veseljem premagovali klance tako navzgor kot tudi navzdol.

Planinski utrip na Alpe-Adrii, 32. sejmu za zeleni in aktivni turizem

Sejem Alpe-Adria znova vabi na Gospodarsko razstavišče v Ljubljani, navdih za aktivni oddih lahko poiščete od 23. do 26. marca 2022. Vabljeni na razstavni prostor PZS, kjer se boste letos počutili kot v planinski koči in gorniški vasi, predstavljajo se še Slovenski planinski muzej, Češka podružnica SPD in gorski reševalci. Planinska trgovina je pripravila nekaj sejemskih ugodnosti, razgibate se lahko na plezalnem stolpu. Člani PZS boste za vstopnino odšteli le 5 €.

Razpis za odkup digitalnih fotografij za Planinski koledar 2023 | SPP in markacija

Planinski koledar 2023 bo počastil dvojni planinski jubilej. Znamenita Knafelčeva markacija letos praznuje 100 let, prihodnje leto pa bomo praznovali 70 let Slovenske planinske poti. V znamenju pomembnih obletnic objavljamo tudi razpis za nove fotografije koledarja za prihodnje leto. Vabljeni, da pobrskate po svojem arhivu ali ustvarite kakšen nov utrinek.

Slovenija planinari 2022 | razpis akcije sofinanciranja dogodkov

Planinska zveza Slovenije vabi organizacije članice k sodelovanju z izvedbo programa rekreacije: planinskih pohodov, planinskih orientacijskih tekmovanj, turnokolesarskih tur, alpinističnih in športnoplezalnih aktivnosti, katerih namen je širjenje zavesti o pozitivnem pomenu rednega gibanja v naravi, varovanju narave in promocija različnih oblik planinstva ter so namenjene posameznikom različnih starostnih skupin.

100 let markacije ob 129-letnici PZS | Slovensko planinstvo skozi čas

Organizirano planinstvo ima v Sloveniji že 129-letno tradicijo, znamenita Knafelčeva markacija pa praznuje 100 let! Slovensko planinsko društvo, predhodnik Planinske zveze Slovenije, je bilo ustanovljeno 27. februarja 1893, krovna planinska organizacija pa je danes med najbolj množičnimi nevladnimi in prostovoljskimi organizacijami v Sloveniji in najbolj množična športna organizacija. Vpogled v dolgo in bogato zgodovino slovenskega planinstva ponuja pravkar izdana monografija Slovensko planinstvo skozi čas. Vanjo se je vpisal tudi Alojz Knafelc, ki je leta 1922 vpeljal enotno označevanje planinskih poti - belo piko z rdečim kolobarjem, ki jo danes imenujemo Knafelčeva markacija in je eden od simbolov slovenskega planinstva, ter enotno usmerjevalno tablo.

Gorniška olimpijada z 29 filmi in 5 predavanji

16. Festival gorniškega filma med 14. in 19. februarjem obljublja pravo gorniško olimpijado! V Cankarjevem domu v Ljubljani, Mestnem kinu Domžale, Linhartovi dvorani v Radovljici in Mestnem kinu Metropol v Celju ljubitelje alpinizma, plezanja, gorske narave, kulture in avanture čaka 29 gorniških filmov, v Ljubljani pa tudi predavanja Luke Stražarja, Iztoka Tomazina in Ivana Rejca ter pogovorna večera o slovenski šoli za nepalske gorske vodnike in z mladenkami, ki so premagale kultne pohodniške poti.

Garnbret, Stražar, Tomazin in Manang na 16. Festivalu gorniškega filma

Prihajajoči 16. Festival gorniškega filma, v program katerega je vpeta tudi Planinska zveza Slovenije, bo 14. februarja v Ljubljani in Radovljici odprl film Stena - vzpon do zlata, ki odstira tudi zgodbo slovenske olimpijske prvakinje Janje Garnbret. V Cankarjevem domu v Ljubljani bosta predavala večkratni najuspešnejši slovenski alpinist Luka Stražar ter alpinist, himalajec in zdravnik Iztok Tomazin, ki bo predstavil knjigo Na meji. Na festivalu bomo med bralce pospremili tudi težko pričakovano monografijo Z znanjem do zvezd: Slovenska šola za nepalske gorske vodnike.

Večnamenski trak PZS z markacijo znova na voljo

Večnamenski trak ali bandana Planinske zveze Slovenije s silhueto Jalovca in markacijo ščiti pred vetrom, mrazom in potnimi sragami. Idealen je za v gore, za tek, za na kolo ali smuči - za kamor koli. Znova je na voljo v Planinski trgovini PZS.

Varneje v gore - podari članarino Planinske zveze Slovenije | video

Pred odhodom v gore, še posebej če se odpravljamo v tujino, nujno poskrbimo za zavarovanje v primeru reševanja v gorah. Zavarovanje je v celoti vključeno v članarino Planinske zveze Slovenije. Poleg številnih ugodnosti pa člani Planinske zveze Slovenije trajnostno prispevamo v obnovo planinskih koč in več kot 10.000 kilometrov planinskih poti, naravnih plezališč, za katere skrbijo prostovoljci v planinskih društvih.

Mednarodni dan gora: Trajnostni planinski turizem | poslanica PZS 2021

Generalna skupščina Združenih narodov je leta 2003 11. december razglasila za mednarodni dan gora in vse od takrat ga obeležujemo po vsem svetu. Planinska zveza Slovenije vsako leto pripravi poslanico ob tem dnevu, tema katerega je letos trajnostni planinski turizem, njen avtor pa je podpredsednik PZS Martin Šolar.

Turno kolesarstvo danes in jutri

Predavanje Turno kolesarstvo danes in jutri v Mestni knjižnici Ljubljana, v ponedeljek 13. decembra ob 18. uri. Dogodek si lahko ogledate prek spleta na Facebook profilu knjižnice.

Zasnežene gore zahtevajo izurjenega, opremljenega in spoštljivega obiskovalca

Zasnežene gore zahtevajo kompleksnega obiskovalca, ki obvlada tehnične pripomočke, ima znanje iz nevarnosti v gorah, vremenoslovja, orientacije, gibanja, predvsem pa veliko mero spoštovanja do gora in zavedanja, da ga bo gora počakala, smo na novinarski konferenci na začetku zimske planinske sezone na Veliki planini 8. decembra opozorili v Planinski zvezi Slovenije. Zimski obisk gora zaznamujejo nižje temperature, krajši dan, zaprte planinske koče in specifične snežne razmere, zato odhod v gore pozimi zahteva natančno načrtovanje, pridobivanje informacij s terena, upoštevanje osebnih izkušenj, ustrezno opremo in znanje njene uporabe.

Glede na plazovno napoved odsvetujemo obisk sredogorja in visokogorja

Glede na plazovno napoved in tendenco snežnih razmer svetujemo, da se v naslednjih dneh izogibate sredogorja in visokogorja oz. se odpravite na vrhove, ki so znani, da niso izpostavljeni snežnim plazovom, in še to po ustaljenih poteh (Pokljuka, planina Konjščica, Velika planina, Uršlja gora, Šmarna gora ...). V vsakem primeru pa imejte s sabo nahrbtnik in v njem topla oblačila, kapo in rokavice, čelno svetilko, prvo pomoč, toplo tekočino in kakšen priboljšek.

Anketa o plazovni varnosti

Na Institutu Jožef Stefan so skupaj s Fakulteto za računalništvo in informatiko začeli projekt, za katerega potrebujejo čim več informacij o obnašanju posameznikov v hribih pozimi, zato prosijo, da izpolnite anketo. Namen je izvedeti, kako se turni smučarji in ostali obiskovalci gora pozimi pripravijo na turo, kakšna je njihova uporaba elektronskih naprav med samo turo in kakšno je njihovo plazovno znanje.

Juliana e-bike v treh dneh - kolesarski potopis

Juliana Bike ima vse potenciale, da se razvije v eno najprestižnejših evropskih turnokolesarskih tras. Upamo, da vam bodo opisane izkušnje pomagale pri odločitvi za izjemno doživetje po krajih, kjer čas teče tako počasi, da se tudi sami z lahkoto ustavimo in umirimo.

(P)ostani član planinske družine tudi v 2022

Planinska članarina v letu 2022 ostaja enaka in je sestavljena iz prispevka za delovanje društva/kluba, premije članskega zavarovanja, prispevka za delovanje PZS in 1 €, namenjenega Skladu planinskih koč. Zadnjega prispevamo vsi člani, z izjemo otrok (P+) in oseb s posebnimi potrebami (IN). Članarino za leto 2022 bo mogoče poravnati od 15. decembra dalje.

Planinski spletni knjižni sejem | popusti in BON21

37. slovenski knjižni sejem je 22. novembra 2021 na stežaj odprl svoja vrata - in z njim tudi spletni knjižni sejem Planinske založbe PZS! V želji, da nas bodo knjige povezovale, smo vse do nedelje, 5. decembra, za vas pripravili posebno knjižno akcijo. Leposlovje, dnevniki, strokovna literatura ter planinski in plezalni vodniki vas razveselijo od 20 do 60 odstotkov ceneje. Za nakup planinske literature in zemljevidov lahko do konca leta 2021 unovčite tudi letošnje turistične bone.

Prikazano: 91 - 120 od 667 zapisov