120 let Planinskega vestnika
5 držav, tri vojne, 9 predsednikov slovenske planinske organizacije, 8 urednikov – in še vedno ga radi beremo!
Planinski vestnik - vitalni 120-letnik
Letošnjega kulturnega praznika, posvečenega Francetu Prešernu, se zaradi koledarske razvrstitve ne zaveda toliko ljudi kot ponavadi, ko je to dejansko dela prost dan. Se ga pa zato letos toliko bolj zavedamo v slovenski krovni planinski organizaciji, saj praznuje častitljivih 120 let Planinski vestnik, ki se lahko pohvali tudi z dejstvom, da gre za najstarejšo še izhajajočo slovensko revijo.
Planinski vestnik je edino glasilo Planinske zveze Slovenije, ki se je skozi leta razvijal skupaj z organizacijo in njenimi člani. In vseh 12 desetletij je preživel izključno zato, ker se ga je vseh sedem predhodnih urednikov lotevalo s skrajno resnim in profesionalnim pristopom. In nič drugače se mesečnih številk ne loteva aktualni uredniški odbor pod okriljem Vladimirja Habjana.
»Da slovensko planinsko društvo doseže svoj namen (izdajati, pospeševati in podpirati zanimljive planinaslovne spise in slike), sklenil je odbor 'Sl. pl. dr.' od leta 1895. počenši izdavati blagemu planinoslovstvu posvečen mesečnik, kateri bode objavljal zanimljiva predavanja in različne planinoslovne spise in slike,« so zapisali v prvi številki in trdimo lahko, da jim podobno uspeva tudi v dandanašnjih, tiskanim medijem nenaklonjenih časih. Pa vendar vztrajamo in rinemo v prihodnost!
Zato danes poleg Prešernovih Poezij vzemite v roke eno izmed številnih izdanih številk Planinskega vestnika, udobno se nadomestite in uživajte v zgodbah in fotografijah sveta, ki nam je vsem tako zelo ljub - sveta Gora!