Številne novosti na Slovenski turnokolesarski poti v letu 2024

Slovenska turnokolesarska pot že osem let navdušuje ljubitelje turnega kolesarstva, tudi v iztekajočem se letu pa je doživela vrsto novosti, ki jo delajo še privlačnejšo za obisk. Uredili smo traso in markirali okoli 350 kilometrov poti, obnovili markacije na 80 kilometrih poti, namestili 191 usmerjevalnih tabel in 265 smernih tablic, namestili 40 informativnih tabel ter sodelovali pri pripravi projekta označitve STKP na nekaterih državnih in občinskih cestah.
V letu 2024 smo na STKP namestili 191 novih usmerjevalnih tabel (foto Jože Rovan)
Leta 2016 je Planinska zveza Slovenije (PZS) odprla svojo najdaljšo obhodnico, Slovensko turnokolesarsko pot (STKP). Pot povezuje vsa najpomembnejša gorstva v Sloveniji, meri okoli 1850 km in v vzponu naredi skoraj 50.000 metrov. Pot je opisana v spletnem vodniku, ki mu je dodana elektronska sled. Izdali smo tudi dnevnik poti, namenjen odtisu žigov kontrolnih točk, za opravljeno pot pa kolesar prejme spominsko značko.


Slovenska turnokolesarska pot je opaznejša na terenu tudi po zaslugi 40 informativnih tabel. 

"Planinske poti so pri nas po navadi markirane in temu se na željo mnogih planincev tudi pri STKP nismo mogli izogniti. Zaradi njene izjemne dolžine, in ker večinoma poteka po trasi, ki do zdaj ni bila označena s Knafelčevo markacijo, je za označitev poti potrebno daljše obdobje in kljub prostovoljnemu delu številnih markacistov in turnih kolesarjev tudi znatna finančna sredstva. Dela bodo predvidoma zaključena v naslednjem letu, pričakujemo, da bo pot v celoti označena ob njeni deseti obletnici," poudarja predsednik PZS in idejni oče STKP Jože Rovan

Označitev poti in promocijo poti so pomembno podprli Fundacija za šport, Zavarovalnica Generali, Skupnost Julijske Alpe, PZS in nekatere občine kot tudi posamezna planinska društva, skrbniki odsekov STKP.


V letu 2024 smo na STKP namestili 191 novih usmerjevalnih tabel. (foto Jože Rovan)

Za boljšo predstavo o obsegu del na poti Rovan naniza, da smo v letu 2024 naredili naslednje:
  • uredili traso in markirali okoli 350 kilometrov poti,
  • obnovili markacije na 80 kilometrih poti,
  • namestili 191 usmerjevalnih tabel in 265 smernih tablic,
  • namestili 40 informativnih tabel,
  • sodelovali pri pripravi projekta označitve STKP na nekaterih državnih in občinskih cestah.

Informativna tabla STKP na Koči na Hleviški planini (foto Jože Rovan)

Turno kolesarstvo je naravi prijazna športna aktivnost, s katero se danes ukvarja več kot tretjina članov PZS in seveda še mnogi drugi. Z ureditvijo STKP ponujamo kolesarjem urejeno pot, ki pa ni namenjena le športnim užitkom, vanjo smo vključili tudi zgodovinske, etnološke in druge zanimive točke, ki naj obogatijo doživljanje na poti.

Povezana novica: Kaj moramo vedeti o turnem kolesarjenju?


Partner pri vzdrževanju Slovenske turnokolesarske poti je zavarovalnica Generali.





Projekt je sofinanciran s strani Fundacije za sofinanciranje
športnih organizacij v Republiki Sloveniji.