Novice

Prikazano: 151 - 180 od 637 zapisov

SVETUJEMO | Kako preprečiti prenos posteljne stenice?

Posteljne stenice se skrivajo v posteljah, razpokah in pohištvu in se pojavljajo po vsem svetu. Prenašamo jih s prtljago in oblačili. Lahko jih najdemo v zasebnih gospodinjstvih, še zlasti pa na krajih, kjer se giblje veliko ljudi, tudi v planinskih kočah. Z namenom čim bolj ustaviti in preprečiti njihovo širitev, je Združenje planinskih organizacij alpskega loka izdalo napotke za preprečevanje prenosa posteljne stenice.

Za rojstni dan plesala na Krnu

Drugi pogovor o občutkih na več kot 600 kilometrov dolgi vezni transverzali Slovenska planinska pot smo naredili z Barbaro Resnik. Povezano pot preko slovenskih planin, dolin in gora je prehodila v 29. dneh.

Kljub številnim žuljem in želodčnim težavam ne bi ničesar spremenila

Nekaj več kot 600 kilometrov dolga vezna transverzala Slovenska planinska pot je zanimiva za številne Slovence in tudi tujce. V enem letu na PZS dobimo v pregled približno 140 dnevnikov planincev, ki so v nekem času opravili celotno pot. Letos je zaradi številnih odpovedi športnih tekmovanj pot še toliko bolj zanimiva, številni planinci jo v enem zamahu opravijo v zelo kratkem času. Nejc in Maja sta 617,4 km dolgo pot preko slovenskih planin, dolin in gora prehodila v 15 dneh in 3 urah, pri čemer sta premagala vsaj 37.000 višinskih metrov.

Letos več domačih planincev v slovenskih kočah in gorah

Letošnja planinska poletna sezona je zaradi ukrepov po epidemiji koronavirusa drugačna kot pretekla leta. Zaradi sprejetih ukrepov za omejitev širjenja koranavirusa je manjše število nočitev v planinskih kočah, planinci pa se morajo držati določenih ukrepov in navodil. Oskrbniki koč opažajo, da se je za obisk slovenskih gora odločilo precej manj tujcev, a več Slovencev. A ker je za obisk gora primeren še ves avgust, upamo, da bodo gore v svoj objem privabile še kakšnega Slovenca več.

Nagradni fotonatečaj #LjubimGore 2020

Planinska zveza Slovenije tudi letos z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE razpisuje nagradni fotonatečaj #LjubimGore, ki poteka do vključno 1. oktobra 2020. Sodelujte v fotonatečaju za najboljšo planinsko fotografijo in se potegujte za darilne bone foto izdelkov podjetja CEWE. Vsak udeleženec natečaja prejme bon v vrednosti 10 evrov za naročnino na Planinski vestnik.

Zaradi hribovske izkušnje tudi v dolini marsikaj bolj ceniš

Legendi slovenskega alpinizma, Andrej in Marija Štremfelj, bosta jeseni poleg vseh alpinističnih nazivov postala tudi lastnika svoje nove knjige, posvečene trideseti obletnici vzpona na Everest. V njej je opisana pot na najvišjo goro sveta, vanjo so zlita vsa občutja, ki jih prinašajo osvojeni vrhovi, kot tudi občutki, kadar ni vse tako, kot je bilo sprva načrtovano.

Varneje v gore - preverim stanje poti in imam primerno opremljen nahrbtnik

Gore so nam od nekdaj predstavljale skrivnosten svet, odmaknjen od vsakdanjega norega sveta. Vanj so se podali najbolj pogumni posamezniki, ali pa jih je pot v gore zanesla po naključju. S prihodom moderne tehnologije in krasnih fotografij z družbenih omrežij, se je mit o nedostopnosti gora razblinil. Nesreče v gorah so se v zadnjem desetletju povečale in dobivajo pridih vedno bolj absurdnega. Da bo korak v gore varnejši, v Planinski zvezi Slovenije pozivamo k preudarnosti in dobri pripravi na turo, ki med drugim zahteva tudi informacijo o stanju planinskih poti, kot tudi zadnja priporočila glede omejitve širjenja koronavirusa.

Zakorakajte po poteh nepozabnih doživetij! (video)

Planinska zveza Slovenije je letošnjo planinsko sezono s številnimi »koronaomejitvami«, vzela za svojevrsten izziv. Da bi v planinski svet privabili še kakšnega novega pohodnika, so pripravili zanimivo akcijo v kateri sta glavna ambasadorja Marija in Andrej Štremfelj, legendi slovenskega alpinizma. Z akcijo želijo ozavestiti pohodnike o varni hoji v gore, jih povabiti v planinske koče, ki so svojevrstna izbira za dopust in jih privabiti k članstvu v PZS.

Izšel je Letopis PZS 2019

Planinska zveza Slovenije je izdala Letopis 2019, že deseti po vrsti. V njem so predstavljeni delovanje PZS in vseh njenih komisij in odborov v preteklem letu, pregled najpomembnejših planinskih dogodkov v letu 2019, prav tako tudi mednarodna dejavnost, področna organiziranost in planinska društva. Vabljeni k branju spletne različice!

Deljeno koriščenje bonov, spletna rezervacija planinskih domov in osnovno znanje branja zemljevidov

Letošnja planinska poletna sezona bo zaradi ukrepov po epidemiji koronavirusa drugačna kot pretekla leta, a v Planinski zvezi Slovenije to jemljemo kot svojevrsten izziv. Na novinarski konferenci, ki smo jo pripravili na Veliki planini, smo razložili, kako je PZS z aktivnim vključevanjem na pripravo uredbe pripomogla, da je turistične bone mogoče deljeno koristiti tudi na planinskih kočah. V njih še veljajo določni higienski ukrepi in ukrepi glede spanja v skupnih ležiščih. A da bo pot varna do njih in nazaj v PZS poudarjamo pomen varnega obiskovanja gora, kjer so pomembni usklajenost pohodnikove kondicije, izbrane poti in nahrbtnika.

Deljivo koriščenje turističnih bonov tudi v planinskih kočah

Vlada RS je izdala uredbo o načinu uporabe turističnih bonov. Bon, ki bo unovčljiv za nastanitev ali za nastanitev z zajtrkom, bo deljiv in se bo lahko unovčil v večkratnem znesku. V Planinski zvezi Slovenije smo veseli, da bo bone mogoče koristiti tudi v planinskih kočah in zato si želimo, da bi se čim več Slovencev letos odločilo počitnice preživeti v objemu gora. Ob obisku koč planince pozivamo, da upoštevajo priporočila NIJZ glede higiene in spanja.

Higienska priporočila za obiskovalce planinskih koč

S preklicem epidemije je preklicanih več omejitev, ki so veljale tudi za planinske koče. Dovoljeno je prenočevanje in strežba v notranjih prostorih koč, še vedno pa je potrebno upoštevati splošna navodila za preprečevanje širjenja bolezni COVID-19.

Dobrodošli v našo družbo

Gorski in planinski svet sta v času epidemije pokazala, da sta vedno dobra izbira za sproščanje prepolne glave. Večina planinskih koč vas že vabi v svoje zavetje, do tja vas varno zapeljejo planinske markacije, zato je dobro, da čim prej podaljšate svoje članstvo v planinskem društvu.

Nov planinski zemljevid za širšo ljubljansko okolico

Planinski zemljevid Ljubljana in okolica, merila 1 : 50.000, zajema območje Hotedršico, Rakitno in Grosupljem na jugu, Blegošem, Lubnikom, Smlednikom in Mengšem na severu, med Lukovico, Jančami in Grosupljem na vzhodu ter Hotedršico, Žirmi in Blegošem na zahodu. Planinske poti so prikazane na osnovi zadnjega stanja katastra planinskih poti PZS.

Ob Tednu gozdov poziv k pravilnemu turnemu kolesarstvu

V Komisiji za turno kolesarstvo (KTK) se pridružujemo obeležitvi Tedna gozdov. Z obeležitvijo se moramo zavedati privilegija, ki ga imamo v Sloveniji kot bogato gozdnati deželi, v kateri imamo ustavno zagotovljen dostop do gozdov. Le s pravilnim turnim kolesarstvom se lahko nadejamo, da bomo tudi v prihodnosti uživali v tem, kar imamo zagotovljeno sedaj.

Priporočila za izvajanje skupinskih izletov

Pojav novega koronavirusa je prinesel dodatno tveganje v naše vsakdanje življenje, zato je potrebno spremeniti tudi obnašanje. PZS je s pomočjo NIJZ pripravila priporočila za izvajanje skupinskih izletov. A najpomembnejši ukrep za nadzor okužbe je, da bolni ostanejo doma.

Prikazano: 151 - 180 od 637 zapisov